A földből kibányászott és a laboratóriumban növesztett gyémántok külsőre teljesen azonosak. Valójában még többszörös nagyítás alatt is szinte lehetetlen megkülönböztetni őket! A mesterséges gyémánt megjelenése óta egyre gyakrabban merül fel két igen fontos kérdés: hogyan lehet megkülönböztetni a természetes gyémántot a mesterségestől, illetve a mesterséges gyémánt miben különbözik a moissanite-tól?
Mielőtt e két kérdést alaposabban körbejárjuk, kezdjük a legelején: mi a mesterséges gyémánt és mi a moissanite?

Mi az a mesterséges gyémánt?
A „laboratóriumi gyémánt”, más néven „szintetikus gyémánt” vagy „mesterséges gyémánt egy speciális drágakő típus, amelyet steril, ellenőrzött körülmények között, egy természetes gyémántmagból készítenek el. Ennyi! Nincs benne semmi titok. Valójában kémiailag semmilyen különbség nincs közte és a természetes gyémánt között: mindkettőt kristálytiszta szén alkotja. Tehát a mesterséges gyémánt ugyanolyan keménységű, megjelenésű és csillogású, mint a bányászott darabok – tehát ha egy mesterséges gyémántot foglalnak egy gyűrűbe, ugyanolyan tekintélyes lesz, mintha természetes ékeskedne benne.
Tippek Feil Róberttől – Hogyan lehet megkülönböztetni a természetes gyémántot a szintetikus gyémánttól?
“A természetes és a mesterséges gyémánt megkülönböztetése nem csak az átlagembernek, hanem az ékszerésznek és a “szakmabelieknek” is ugyanúgy feladja a leckét.” – jegyzi meg Feil Róbert. Azonban szeretné felhívni arra is a figyelmet, hogy a megkülönböztetés valóban nem könnyű feladat, de nem is lehetetlen – Ugyanis van azonban néhány módszer, amivel könnyen fel lehet ismerni a mesterséges gyémántot.

- A mágnes módszere
Akár hiszed, akár nem, a laborban előállított gyémántok gyakran elvétve vasat vagy nikkelt tartalmaznak, amelyek apró tűhegynyi zárványok közé vannak zárva. Ezek a kis mikronnyi részecskék néha elegendőek ahhoz, hogy a gyémántot a mágneshez vonzzák.
Érintsd a mágnest közvetlenül a drágakőhöz, és nézd meg, hogy fel tudod-e emelni vele. A mágnes erőssége nagymértékben függ attól, hogy a fémzárványok hol helyezkednek el – ezért előfordulhat, hogy a mágnest a gyémánt különböző részein is tesztelni kell. Ha egyáltalán nem tapad a mágneshez egyik oldala sem, az egyszerűen azért lehet, mert távol van a vasat tartalmazó kis zárványtól.
Fontos megemlíteni, hogy ez a módszer lehet, hogy nem mindig válik be, ugyanis nem minden mesterséges gyémántnál vehető észre mágneses vonzerő. A 0,5 karátnál kisebb gyémántok kevésbé rendelkeznek ilyen vonzással, mint az ennél nagyobbak. Sokszor még a méretesebb laborban növesztett gyémántban sincs elegendő fémzárvány ahhoz, hogy reagáljon a mágnesre.
- Keress feliratot a mesterséges gyémánton!
A mesterséges gyémánt gyakran egy hihetetlenül kicsi felirattal rendelkezik, amely azt jelöli az un. rundisztján, hogy nem természetes úton jött létre. Ez egy olyan jelzés, ami komoly nagyítás nélkül egyáltalán nem látható. Egy szabványos ékszerész nagyítója 10-szeres nagyítású, míg a felirat megtekintéséhez legalább 20-szoros, de sok esetben 30-szoros nagyítás szükséges.
A gyémánt rundisztja a drágakő legszélesebb része. A feliratok nagysága a rundiszt méretéhez viszonyul. A nagyon vékony rundiszton extra kis betűk találhatók, így a 30-szoros nagyító segítségével lehet igazán megvizsgálni.
A legtöbb osztályozást végző laboratórium tanúsítványt állít ki a termesztett gyémántról, és gyakran felirattal is megjelölik ezeket a drágaköveket. Ha ez a kis jelzés megtalálható a gyémánt rundisztján, akkor azonnal tudni fogod, hogy azt nem bányászták. Azonban, ha nincs ott a felirat, attól függetlenül még készülhetett steril környezetben – nem minden gyártó látja el mesterséges gyémántjait ilyen jelzéssel.
Mégis hol találsz 30x-os nagyítót? Akár felkereshetsz egy helyi ékszerészetet, és segítséget kérhetsz abban, hogy megállapítsa, vajon honnan származik valójában a drágaköved.
3. Ellenőrizd a fluoreszcenciát!
A nagy laboratóriumok számára hozzáférhető méreg drága gépeket kifejezetten a mesterséges és a bányászott gyémántok megkülönböztetésére tervezték. Egyes gépek, akár 100 000 dollárba is kerülhetnek- ez azonban már akkora beruházás, amit a legtöbb ékszerész nem tudna megtérüléssel kihasználni.
Az egyik első dolog ilyenkor, hogy a gyémántot különleges fényhullámokkal bombázzák meg, amelyek fluoreszkálnak (vagyis világítanak). A laboratóriumban létrehozott gyémántok általában sokkal fényesebbek, mint a bányászott darabok. Egy másik vizsgálati pont: a szín. Minden kő, amikor a fényhullámok eltalálják, visszatükröz bizonyos színeket. A természetes gyémántok általában kékben, míg a laboratóriumban tenyésztett gyémántok ilyenkor élénk narancssárga vagy türkiz színben (előállítástól függően) fluoreszkálnak.
- A növekedési minta kiértékelése
A fluoreszcencia mellett a másik fontos módszer, amit a speciális gyémántvizsgáló géppel el tudnak végezni, a növekedési minták eltérése. A gyémántban valójában vannak olyan szemcsemintázatok, amelyeket csak különleges berendezéssel lehet kiértékelni, és így sok információt árulnak el a gyémánt kialakulásáról.
A bányászott gyémántok évmilliók alatt jöttek létre a föld legmélyén. A szintetikus gyémántok viszont általában mindössze 6-10 hét alatt fejlődnek ki. Nem csoda, hogy a két eset nem ugyanazt a szemcsézettséget és növekedési mintát mutatja. A mesterséges gyémántok sajátos kialakulását a speciális vizsgálógépek is csak megerősítik.
És mi a moissanite?
Bár a természetben is előfordul a moissanite, mégis hihetetlenül ritkán lehet rábukkanni. Így az ékszerkészítésben előszeretettel használják a tudósok által előállított darabokat. A mesterséges gyémánttal szemben ennek a kémiai összetétele eltérő. Míg a gyémánt tiszta szénből áll, addig a moissanite szilícium-dioxid és szén keverékéből jön létre. Ennek eredményeként másképp is csillog -habár ezt jellemzően csak a szakemberek tudják megkülönböztetni-, és nem olyan kemény, mint a gyémánt.

Mi a különbség a moissanite és a mesterséges gyémánt között?
E két drágakő is első ránézésre lehet, hogy megkülönböztethetetlennek tűnik – azonban ha elég szemfülesek vagyunk a bevizsgálás során, és tudjuk, hogy mire kell figyelni, a két ékkő közötti különbségek máris észrevehetőek.
- Szikrázás
A moissanite egyik legszembetűnőbb tulajdonsága nem más, mint a csillogása – még a gyémántnál is jobban szikrázik! Körülbelül kétszer annyi fényt tükröz vissza, mint más drágakövek.
- Szín
A laborban termesztett gyémántokat szinte bármilyen színben elő lehet állítani. Vagyis a színtelen kövek mellett a szivárvány bármely színében pompázhatnak, mint például kék, piros vagy lila. A moissanite ezzel szemben csak színtelen lehet, vagy nagyon ritkán halvány sárgás-zöld árnyalatokban találkozhatsz vele.
- Fénytörés
A „törés” azt jelenti, hogy egy drágakő a ráérkező fényt miként hajlítja el és töri meg. Mind a mesterséges gyémántoknak, mind a moissanite máshogy töri a fényt. A gyémánt egyszeresen, a moissanite pedig kétszeresen hajlítja el a beérkező sugarakat. Ez utóbbit (különleges fénykezelési technikája miatt), ha speciális szögből nézed, akkor úgy tűnik, hogy minden oldala megduplázódott volna.
- Keménység
Vitathatatlan, a gyémánt a legkeményebb anyag a Földön. Tehát, ha egy 1-től 10-ig terjedő skálán nézed, ő a hatalmas 10-es! A moissanite viszont egy kicsit lágyabb, de még így is hihetetlenül kemény drágakő, amit a keménységi skálán kb. 9,25-re értékelnek!

A részletekben a lényeg
Elmondható, hogy első ránézésre, szabad szemmel a három drágakő megkülönböztetése szinte lehetetlen feladatnak bizonyul – azonban egy kis odafigyeléssel és szakmai segítséggel a különbségeket észre tudjuk venni.

Napjainkban a természetes gyémánt mellett egyre jobban kezd elterjedni a mesterséges gyémánt is – az etikus előállítás nem csak a környezetre gyakorol kedvező hatást, hanem a vevők pénztárcájára is, ugyanis egy laborban növesztett gyémántot legalább 40%-al olcsóbban lehet megvásárolni.
Ha szeretnéd megtekinteni szemtől szemben a mesterséges gyémántok nyújtotta csillogást és eleganciát, akkor látogass el hozzánk a FEIL bemutatótermébe! Lelkes csapatunk készen áll arra, hogy minden felmerülő kérdésedet megválaszolják a mesterséges gyémánttal kapcsolatban, vagy hogy a segítségedre legyenek a tökéletes ékszer kiválasztásában.

Ha szeretnéd elmélyíteni az ismereteidet a gyémántok terén, akkor ajánljuk a gyémántról szóló összefoglalónkat!