A kreativitásnak aligha lehet gátat szabni: az interneten számtalan mennyiségű leleményes, öt perc alatt kivitelezhető megoldásokat kínáló videóval találkozhatunk, legyen szó bármilyen problémáról.

Ezeknek a nagy részéről egyből megmondjuk, hogy valami turpisság lapul a háttérben, de néha szembejön velünk egy-egy videó, aminek a módszereit saját magunk is próbára tesszük – majd rájövünk, hogy mégsem volt annyira jó ötlet, mint azt gondoltuk volna, rosszabb esetben még a helyzeten is rontottunk.
Nos, az otthoni gyűrű szűkítés is könnyen végződhet hasonlóan!
Elsőre lehet, hogy kivitelezhetőnek tűnik szakember bevonása nélkül, ráadásul kényelmesebb is: nem kell elmenni egy ékszerészhez és várakozni, hogy a gyűrű elkészüljön, helyette gyorsabban kapunk azonnali végeredményt.
A házi gyűrű szűkítésnek viszont megannyi veszélye lehet – ezeket fogjuk ebben a blogcikkben jobban megvizsgálni.

Ékszerész manőverek otthon – Feil Róbert véleménye
Feil Róbert több évtizedes szakmai pályafutása alatt szinte már megszámlálhatatlan ékszer tervezésében és javításában vett részt. Tapasztalatai alapján a következőképp vélekedik az otthoni ékszer javításokról:
“Mindenképp érdemes szakember segítségét kérni, ha az ékszer javításra szorul. Otthon akaratlanul is ronthatunk az ékszer állapotán, hiszen aki nem rendelkezik a megfelelő anyagismerettel, kárt tehet a darabban – még úgy is, hogy a legjobb szándék vezérelte őt.”

Mi pontosan a gyűrű szűkítés?
Bár a fogalom neve elég árulkodó, érdemes közelebbről megvizsgálni, hogy hogyan is zajlik egy gyűrű szűkítése.
Amikor észrevesszük, hogy szeretett gyűrűnk az ujjunkon lötyög, netalántán folyamatosan leesik, akkor a probléma nyilvánvaló: a gyűrű túlságosan is nagy az ujjunkra.
Erre a problémára tökéletes gyógyír a gyűrű szűkítés.
Ezt a folyamatot általában ötvös végzi, egy népszerű módszere, hogy a gyűrűsín alsó részéből egy akkora darabot vág ki, aminek a hiányában a gyűrű a megfelelő, szűkebb méretre összeforrasztható. Az eljárás után pedig a gyűrű olyan lesz, mint új korában: meg sem lehet mondani, hogy el kellett vinnünk gyűrű szűkítésre.
Azonban a gyűrű szűkítés nem minden modell esetében kivitelezhető! A fenti eljárás rendkívül egyszerű karikagyűrű esetén, azonban egy köves eljegyzési gyűrű már állíthat kihívásokat az ötvös elé.
A köves gyűrűk esetében a szűkítés csak forrasztással végezhető el, sok, kicsi kővel kirakott gyűrűn pedig sok esetben megoldhatatlan.
A házi gyűrű szűkítés veszélyei
A gyűrű szűkítés még egy szakember számára is sokszor körülményes, hiszen töretlen koncentrációt és pontosságot igényel a feladat igényes elvégzése.
Ha nem egy hozzáértő végzi el a gyűrű szűkítést, akkor a fennálló veszélyek megsokszorozódnak, és az ékszer épsége is kockán foroghat.
Könnyen előidézhetünk olyan reakciót, amiről sejtésünk sem volt, hogy bekövetkezhet, hiszen nem rendelkezünk a megfelelő anyagismerettel az aranyról és az ezüstről – ha valamilyen nem megfelelő tisztítóanyagot használunk, akkor a gyűrű akár egy életre elszíneződhet.
Hasonlóan maradandó problémákat idézhet elő, ha nem a megfelelő eszközök használatával végezzük a gyűrű szűkítést. Ebben az esetben az ékszer akaratunk ellenére eldeformálódhat, ha olyan ütés vagy nyomás éri, amit az anyag és a keménysége nem bír el.
A méretek levételével is jelentős problémák merülhetnek fel. Otthon a gyűrűméretünket a megfelelő eszközök nélkül csak körülményesen tudjuk lemérni, ahol közel sem biztos, hogy pontos méretet kapunk – egy ékszerboltban pedig garantáltan tűpontossággal végzik a mérést. A hibás méret tudatában pedig a szűkítést is hibásan végeznénk el, ami még egy javítást eredményezne – ezt pedig egy ékszerész tudná korrigálni. Könnyen keletkezhet a kívántnál nagyobb (és költségesebb) probléma a gyűrűvel, ha egyedül, szakmai segítség nélkül vágunk bele a gyűrű szűkítésbe.
Nem utolsó sorban pedig saját magunkat is súlyos sérüléseknek tehetjük ki. Egy rosszul sikerült ütés könnyen balesethez vezethet, ha a gyűrű helyett az ujjunk lesz az elszenvedője, ami akár több héten át gyógyuló sérüléshez is vezethet. Hasonló a helyzet akkor is, ha a folyamat során valamilyen vegyi anyag kerül véletlen a bőrünkre, hiszen így akár súlyos allergiás reakció áldozatai is lehetünk.

Mit ajánlunk helyette?
Szerencsére az otthoni módszerek helyett a rendelkezésünkre áll egy remek alternatíva, ha szeretett gyűrűnk méretén szeretnénk módosítani.
Legyen szó tágításról vagy szűkítésről, mindenképp érdemes egy ékszerészt felkeresni ahelyett, hogy saját magunk állnánk neki megbirkózni a feladattal.
Egy tapasztalt szakember képes a gyűrűt alaposan bevizsgálni: pontos szakmai véleményt tud alkotni, hogy a gyűrűt egyáltalán lehet-e szűkíteni, és ha igen, milyen módon lehetséges ez.
Képzettségéből adódóan egy ékszerész a megfelelő eszközökkel végzi el a gyűrű szűkítését, így garantált, hogy az ékszerben a megmunkálás során nem fognak véletlenszerű károk keletkezni, hiszen a megfelelő biztonsági eljárások betartják.
Ráadásul a pontos méreteket is le tudja venni egy hozzáértő – pontosan be tudja mérni a gyűrű jelenlegi méretét, illetve az ujjméretet is mérnöki pontossággal meg tudja határozni. A megfelelő méretek tudatában pedig a szűkített gyűrű viselője ujjára pont illeszkedni fog – nem lesz túl nagy, vagy éppen túl kicsi.

Nem stimmel a gyűrűd mérete? A FEIL segít!
Talán neked is van egy gyűrűd, ami túlságosan nagy az ujjadra?
Mi segítünk!

Szakmailag tapasztalt csapatunk készen áll, hogy minden kérdésedre a legátfogóbb választ adják neked. Nálunk mindenről a lehető legnagyobb körű felvilágosítást kapod, így Te is tisztában lehetsz azzal, hogy lépésről lépésre mi fog történni az ékszereddel.
Ne habozz, vedd fel velünk nyugodtan a kapcsolatot! Ha pedig valamelyik ékszerünk megragadta a tekintetedet, látogass el hozzánk a bemutatótermünkbe!