Amikor a gyémántokat befoglalják a gyűrűbe, máris másképp érzékeljük a színüket, mintha csak egy fehér háttér előtt nyugvó gyémántot néznénk. Ezért a kő mellett a foglalási típus kiválasztása is meghatározó jelentőséggel bír az összhatás tekintetében. A fehér fémek, mint például a fehér arany vagy a platina, hajlamosak kihangsúlyozni a gyémánt testének (enyhe) színét, míg a sárga vagy rose arany inkább tompítja azt. Így a sárga arany foglalatot választók egy kis kompromisszumot kötve némileg „kijátszhatják” a színfokozatok közti különbségeket, amellyel pénzt spórolhatnak meg és/vagy akár egy némileg nagyobb gyémánt is elérhetővé válik a számukra. Másrészről azoknak a vásárlóknak, akik a majdnem színtelen gyémántok csoportjának „alsó határáról”, vagy az enyhén színezett gyémántok közül választanak drágakövet, ajánlott elkerülniük a fehér fémeket annak érdekében, hogy a gyémánt testének enyhén sárgás színe szabad szemmel ne legyen észrevehető.
Mivel a gyémánt színe a legkönnyebben oldalról figyelhető meg, azok a kövek, amelyeket olyan foglalatba helyeztek, ami által csaknem minden szögből jól látható a gyémánt – mint például a klasszikus négy karmos foglalat -, még inkább kihangsúlyozzák a színét. Ezzel szemben már egy hat karomból álló, vagy egy tokos (bazel) foglalat némileg kevesebbet enged láttatni, így jó választás lehet a kicsit „melegebb színű” gyémántokhoz.
A gyémánt mérete rendkívül lényeges, amikor a színéről beszélünk. A nagyobb gyémántok a maguk nagyobb „testével” értelemszerűen hajlamosak több színt is megmutatni. Ez különösen igaz az oldalnézeti perspektívára. Így azoknak, akik különös hangsúlyt fektetnek a kő színére, ráadásul a fehér arany vagy a platina foglalathoz ragaszkodnak, úgy, hogy a foglalatban a kő oldalnézetből is jól látható legyen, érdemes megcélozniuk a majdnem színtelen gyémántokat, mintsem a melegebb, sárgásabb színűeket.
A gyémánt formája szintén számít, amikor a kő jól látható színeket mutat meg egy bizonyos osztályban. Néhány divatos („fancy”) forma a fazettákból álló tagolása folytán hajlamos arra, hogy a színt a gyémánt bizonyos részeire összpontosítsa. Ezért van az, hogy a „fancy” gyémántokat gyakran látjuk radiant, ovális, vagy párna csiszolású formában. A kerek csiszolás másrészt csökkenti a szín erősségét, legalábbis felülnézetből, amely a legelőnyösebb nézőpont, hiszen a legtöbb ember innen vizsgál meg egy gyűrűt. Tehát a „fancy” csiszolású gyémántokat kereső vásárlók tartsák szem előtt ezt a tényt, különös tekintettel a nagyobb méretű, majdnem színtelen gyémántokra. Természetesen ez nem vonatkozik azokra, akik eleve a melegebb színeket preferálják.