Vannak olyan pillanatok az életben, amelyek örökre emlékezetesek maradnak számunkra. Ilyen volt Feil Róbert szereplése is az RTL csatornán futó, nagy sikerű Cápák között című műsorban. Hogy élte meg Robi ezt a hatalmas kalandot? Erről fog most mesélni.
2017 tájékán találkoztam először a mesterséges gyémántok varázsával.
Noha több évtizede használják az iparban a laborban növesztett gyémántot, mégis az utóbbi években ért igazán révbe.
Mint az ékszereket képviselő szakembernek, azonnal felcsillant a szemem, nagy lehetőséget láttam (látok) a mesterséges gyémántban.
Hogy miért?
A mesterséges gyémánt egyedülálló lehetőséget jelent sok-sok embernek. Azoknak is, akik nem tehették meg eddig, hogy nagyobb értékű gyémánt ékszert vegyenek.
A szintetikus gyémánttal foglalt ékszerek jelenleg 50-60%-kal (!) kedvezőbb áron érhetők el hagyományos „társaikhoz” képest, illetve optikailag és fizikailag sincs köztük különbség.
A laborban növesztett gyémántok ugyanúgy szikráznak és ugyanazt a káprázatos élményt nyújtják, mint a természetes gyémántok.
Tudom, hogy azoknak is fel fog csillanni a szemük, akiknek fontos a fenntarthatóság. Mert a laborokban ugyanazokat a körülményeket hozzák létre, mint amelyek egy természetes gyémánt keletkezéséhez is szükségesek, miközben nem bolygatják a természetet.
Márka születik
2018-ban kezdtem el kidolgozni, megtervezni egy olyan márkát, ami az artificial diamondot helyezi a középpontba.
Ennek neve Artidia.
De mivel a FEIL ékszermárka jelentős energiabefektetést, pénzt és csapatmunkát kívánt meg, ezért a mesterséges gyémántokra kevesebb erőforrás jutott.Így merült fel a befektetők keresésének ötlete, illetve a Cápák között lehetősége bennem.

Ezt láttam a Cápákról
Több részt is megnéztem és láttam, hogy olyan embereket hallgatnak meg, akik izgalmas elképzelésekkel érkeznek a stúdióba.
2022-ben született meg Magyarország első mesterséges gyémánt ékszermárkájának, az Artidiának a weboldala. Azzal a céllal, hogy ezt a ragyogó lehetőséget minél több emberhez eljuttassam.
Különleges termékről van szó, amely még nem ismert szélesebb közönség előtt.
Ezért gondolkodtam befektetőkben, mivel olvastam olyan sikersztorikat, amelyben a befektetésnek hála, kiteljesedett, alaposan megerősödött egy cég, egy márka.
Út a reflektorfény felé
Ha kitűzök egy célt, akkor beleadok apait-anyait, minden lehetőséget megvizsgálok, hogy sikerüljön.
Barátaim is ösztönöztek, hogy a Cápák között nekem való lenne és egyik este rákerestem a műsorra az interneten.
Azonnal jelentkeztem, majd behívtak egy interjúra.
Az RTL székházban kedvesen fogadtak. Bíztam a miértemben és hittem benne, hogy igazi szenzációról fogok nekik mesélni, ami biztosan érdekelni fogja őket és a nézőket is.
Úgy voltam vele, mesélek az Artidiáról és lesz, ami lesz.

Találkoztam a műsorvezetővel, a produkció első embereivel is. Még nem a Cápák ültek előttem, de már „cápás” környezetben igyekeztek zavarba hozni.
Teszteltek, hogyan reagálnék a kellemetlen kérdésekre.
Elmondtam egy kidolgozott pitch-et, amit szupernek találtak.
Aláírattak velem egy szerződést, de akkor még nem tudhattam, hogy behívnak-e a műsorba.

Amikor megérkezik a jó hír
Az interjú után hazamentem és kíváncsian vártam a fejleményeket. Azt ígérték a produkció képviselői, hogy egy héten belül adnak visszajelzést.
Őszi idő volt, főztünk a párommal. Ekkor érkezett meg a hír, hogy mehetek a műsorba.
Alig hittem el. Elöntött egy felszabadult érzés, elképesztően izgatott lettem.
Már a következő lépésen járt az eszem.
Tudtam, hogy erre a műsorra becsületesen fel akarok készülni.
Felejthetetlen felkészülés
Elkezdtem összeszedni a gondolataimat, hogy mit is akarok átadni a Cápáknak. Számokat, statisztikai adatokat gyűjtöttem össze, rendszereztem a gondolataimat.
A gyémántszakmai rész rendben volt, de az előadástechnikámon csiszolni szerettem volna.
Így jutottam el végül egy elismert szakemberhez, Szabó Andráshoz. A referenciáiról annyit, hogy készített már fel magyar versenyzőt a Nyilvános Beszéd Világbajnokságra is.
András nemcsak coachként, mentorként lett így az életem része, hanem barátként is. Már a felkészülés elejétől megtaláltuk a közös hangot, különleges élmény volt ezen a projekten együtt dolgozni.
Mit tanultam a felkészülés alatt?
András azt kérte tőlem az elején, hogy lépjünk néhány lépést hátra és vizsgáljuk meg pontosan mivel, kikkel állunk szemben.
8-10 részt megnéztünk a sorozatból és kielemeztük a látottakat, a vállalkozókat és persze a Cápákat.
Láttuk, hogy milyen karaktereket válogatnak be, hogyan provokálják őket, és végül ki hogyan reagál a kényelmetlen kérdésekre.
Előadói módszereket is tanultam, a hangom bemelegítésétől kezdve a gesztusokon át a színpadi mozgásig.
A helyes artikulációt pl. úgy gyakoroltam, hogy egy tárgyra (pezsgős parafadugó, toll, de egyébként az ujjunk is szóba jöhet) ráharaptam és úgy próbáltam elmondani a szöveget, hogy azt a másik fél is értse.
Ez a gyakorlat lehetővé tette számomra a megfelelő artikulációt.

Mint a profi bokszoló
Mindössze másfél hetem volt a felkészülésre a műsorig.
Ezen idő alatt rengeteget gyakoroltunk Andrással. Sokat beszélgettünk, remek hangulatban telt minden egyes alkalom.
Ilyen rövid idő alatt is magabiztos állapotba kerültem. Úgy éreztem magam, mint egy profi bokszoló, aki élete meccsére készül.
Aki tisztában van vele, hogy a ringben győzhet, de vereséget is szenvedhet. Nyilván én a győzelemre készültem.
Élvezni akartam az eseményt, hiszen tudtam, hogy maradandó élményben lesz részem.
A forgatás forgataga – A nagy nap
Egy profi világba csöppentem, ahol a sminkestől a műsorvezetőig mindenki magas szinten végezte a dolgát.
Több miniinterjút készítettek velem, Liluval is beszélgettem. András elkísért a forgatásra, végig támogatott, segített, sőt bemelegítő, gyakorlatokat is végeztünk.
És akkor jött az egyik legizgalmasabb pillanat.
Bemikrofonoztak, majd a várakozó térbe sétáltam.
Ahhoz az ajtóhoz, ami a Cápákhoz vezetett.
Itt kb. 10 percig álltam és izgatottan vártam, hogy beléphessek.
Aztán eljött az én időm.
A Cápák között
Kellett 23 másodperc, mire teljesen flowba kerültem.
Röviden ismertettem a Cápákkal a mesterséges gyémántokról szóló tudnivalókat, azt a pitchet adtam elő, amit sokat gyakoroltam. Itt igyekeztem mindenre kitérni, a saját sztorimra és a mesterséges gyémántban rejlő lehetőségre is.
Megkérdeztem tőlük, hogy mikor ajándékoztak utoljára gyémántékszert.
Majd játékra invitáltam őket.
Három gyémánttal foglalt aranygyűrűt mutattam nekik, amelyek közül csak az egyik volt mesterséges gyémánt. Ki kellett találniuk, hogy vajon melyik a mesterséges gyémánt a három közül (a másik kettő természetes gyémánt volt).
Ennek érdekében a gyémántvizsgálatot megkönnyítő lupét és egy fejre csatolható, nagyítós szemüveget is a rendelkezésükre bocsátottam.
A három gyűrű ugyanakkora méretű volt és bizony nem találtak a gyémántok között alapvető különbségeket.
Végül Balogh Levente találta el a mesterséges gyémántot.

Cápás karakterek
Különböző reakciókkal találkoztam a stúdióban a Cápák részéről.
Tapasztaltam közvetlenséget, érdektelenséget, provokációt is.
Moldován András kifejezetten képben volt az ékszervilágot illetően, de hozta a provokatív stílusát. Kifejezetten örültem neki, hogy izgalmas témákra kérdezett rá.
Tomán Szabina noha hord ékszereket, mégis csendesebben figyelte az események alakulását.
Lakatos István idegennek érezte a témát, ő egyáltalán nem is visel vagy ajándékoz ékszereket.
Balogh Pétert és Balogh Leventét nem hozta lázba a téma, noha Levente korábban kipróbálta már magát az ékszeres üzletágban.
Sok kérdést kaptam a gyémántok világáról, azonban kevés szó esett az üzleti lehetőségről. Előkerült a véres gyémánt fogalma is.
Az volt az érzésem, hogy nem teljesen ment át az, amit képviselek, ami mások számára is nagy lehetőség lehet.

Válaszom Balogh Petya kijelentésére
Balogh Petya a következőket fogalmazta meg a műsorban:
„Hát azt hiszem, hogy nem én leszek a műgyémánt biznisz nyertese…De ha kevesebbet költenénk hiúságra és státuszra, és többet a világunk fejlesztésére, egymás segítésére, akkor szerintem előrébb tartanánk”
A válaszom pedig így szól:
Az életben számos olyan fontos pillanat van, amit igyekszünk emlékezetessé tenni. Ezekhez a pillanatokhoz kapcsolódnak érzelmek, emlékek és sok esetben olyan szimbolikus tárgyak, amelyek megpecsételik mindezt. A FEIL Ékszer ilyen életre szóló ékszereket készít, amelyekben a természetes gyémánt méltóképpen díszíti az akár generációkon átívelő emlékeket és érzelmeket hordozó ékszereket.
Az ARTIDIA mesterséges gyémánt ékszerei ugyanezeket az értékeket képviselik, azzal a különbséggel, hogy egy fenntarthatóbb megoldást jelentenek és annak ellenére, hogy ugyanolyan időtálló és szikrázó élményt nyújtanak, kedvezőbben elérhető az emberek számára.
A világ segítése és fejlesztése a legfontosabb törekvés az emberiség története során, és mindeközben megérdemeljük azt, hogy örömet okozzunk magunknak és a szeretteinknek, akár egy olyan ékszer által, ami mindig is emlékeztetni fog bennünket egy adott pillanatra vagy érzelemre.
A véres gyémánt kérdése
Balogh Petya nem érdeklődött a mesterséges gyémántok iránt, sőt kifejezetten ellenezte a gyémánt ékszerek viselését, mert a mai napig előfordul, hogy emberek halnak meg azért, hogy egy-egy széndarabot felhozzanak a föld alól.
„A gyémánthoz vér kötődik”- mondta Balogh Petya, aki szerint az emberek hiúságból hordanak drága széndarabokat a kezükön.
Ehhez annyit tennék hozzá, hogy nem minden gyémánt azonos értékű vagy eredetű.
Napjainkban a gyémántok előállítása és kereskedelme sokkal szigorúbb szabályokhoz kötött, mint korábban, és a Kimberley-egyezmény is hozzájárul ehhez.
A Kimberley Process Certification Scheme (KPCS) egy nemzetközi kezdeményezés, melynek célja felülvizsgálni a gyémántok származási helyét, és megakadályozni azt, hogy az eladott gyémántokból fegyveres konfliktusokat, öldöklő polgárháborúkat pénzeljenek.
A KPCS 2003-ban lépett életbe, és jelenleg több mint 80 ország tagja.
Bizonyos afrikai országokban még mindig gyakori jelenség, hogy a gyémántlelőhelyeket felkelő csoportosulások veszik birtokba, és az ott kitermelt kövek eladásából származó jövedelemből saját háborús tevékenységeiket finanszírozzák.
Az így eladott gyémántokat „véres gyémántoknak” nevezik. A Kimberley-egyezményben részt vevő országok kormányai kezességet vállalnak a forgalomba kerülő gyémántokért.
A FEIL Ékszer pedig garantálni tudja, hogy csak és kizárólag olyan gyémántokat szerez be és foglal az ékszereibe, amelyek Kimberley Process Certification Scheme (KPCS) tanúsítvánnyal rendelkeznek!
Így a FEIL gyémánt ékszereit büszkén ajándékozhatod vagy viselheted.
A mesterséges gyémántok forrását még könnyebben ellenőrizhetjük, így az ARTIDIA mesterséges gyémánt ékszerek szintén garantálják, hogy a forrásuk kivétel nélkül ellenőrzött és etikus, így szintén büszkén ajándékozhatod vagy viselheted őket.

A provokáció háttere
Tisztában voltam a kényelmetlen kérdések miértjével.
Ezekre egyébként már András és a barátaim segítségével igyekeztem felkészülni és a forgatás előtt már szimuláltunk hasonló szituációkat, ahol arra kértem őket, hogy „piszkáljanak” bátran.
Így pl. Moldován András kérdései sem tudtak kibillenteni az egyensúlyomból. Tudtam, hogy tesztelni akarja a rátermettségemet.

Moldován András és a rossz zsaru karaktere
Azt mondta nekem András, hogy én egy alkalmazott vagyok az ő szemében.
Amikor ezt kimondta, csak arra tudtam gondolni, hogy már nem tud mit kitalálni, hogy kibillentsen a magabiztos és higgadt állapotomból.
Tisztában volt a történetemmel és azzal is, hogy több mint 12 éve vagyok cégvezető és tulajdonos, sőt a FEIL Ékszermárkát már felépítettem a csapatommal.
Ezért álltam határozottan a Cápák elé azzal a tudattal, hogy az Artidia márkát is képes vagyok felépíteni, nemzetközi szinten is ismertté tenni.
Habár több mint 10 ezer ügyfélnek értékesítettünk már személyre szabott ékszert és több 100 millió forint értékben értékesítettünk már ékszereket világszinten is, ez mégis kevés volt a Cápáknak, hogy bízzanak bennem.
Megértem őket, szívük joga eldönteni, hogy kivel akarnak együttműködni.
Lehetőséget adtam nekik, hogy társuljanak az arany és gyémánt ékszerek különleges világához. Ahhoz a világhoz, amelyhez nem tud bárki csatlakozni tudás és kapcsolatok nélkül.
Biztos vagyok benne, hogy egy hatalmas lehetőséget szalasztottak el, ugyanis az ARTIDIA Magyarország első mesterséges gyémánt ékszermárkája, ami Európa-szinten is sikeres lesz.
Végül nem kaptam támogatást a Cápáktól, de valamivel mégis gazdagodtam.
Ezt kaptam a Cápák között című műsortól
A hála érzése van bennem.
Először is azért, mert bekerülhettem ebbe a műsorba. Másrészt olyan emberekkel beszélgethettem, akik komoly tényezőnek számítanak az üzleti életben.
Harmadrészt pedig megerősödtem a céljaimban és még inkább hiszek abban, hogy az Artidia rengeteg ember életére lesz pozitív hatással.
A befektetőkkel való tárgyalás itt nem ér véget, hiába kaptam nemet a Cápáktól.
Tudom, hogy az igent attól fogom megkapni, akivel egy hullámhosszra tudunk kerülni. Már zajlanak a befektetőkkel való tárgyalásaim és bízom a pozitív folytatásban.

Összegzés
Közel 15 éve foglalkozom arany és gyémánt ékszerek gyártásával és kereskedelmével, és kötelességemnek érzem azt, hogy minden ember ismerje a lehetőségeket az ékszerek világában. Mindenkinek szíve joga eldönteni, hogy melyik gyémánt az, amelyik szimpatikusabb neki.
Amikor rábukkantam a mesterséges gyémántok világára, az megvilágosodással ért fel a számomra.
Ez az érzés indított el bennem egy folyamatot, aminek a része volt a Cápák között című műsorban való szereplésem is.
Egyre többet szeretnék kommunikálni erről a csodáról, megismertetni az emberekkel egy hatalmas értéket.
Örülök, hogy ebben a műsorban a magyar ékszerszakmát is képviselhettem. Beszélhettem a hivatásomról, a családomról, az életemről.
A gyémánt attól különleges, hogy a legkeményebb drágakő, ezért a legjobb választás lehet annak, aki életre szóló ékszereket keres. Azért is egyedülálló, mert a kiváló csiszolású köveknek káprázatos csillogásuk és tüzük van, ráadásul időtállóak.
A természetes gyémántokat a ritkaságuk teszi értékessé, így ha valakinek fontos a luxus életérzés, akkor válassza a FEIL Ékszer természetes gyémántokkal foglalt ékszereit.
A mesterséges gyémántokat laborokban növesztik néhány hét alatt és a technológia folyamatosan fejlődik, így kedvezőbb az áruk, és a természetet nem bolygatjuk közben, éppen ezért fenntartható megoldás. Ha valakinek az időtállóság és a szikrázó élmény a fontos, és mindemellett a fenntarthatóságot is szem előtt tartja, akkor neki az ARTIDIA mesterséges gyémánt ékszer kitűnő választás lehet.
Amennyiben Te is szeretnél mesterséges gyémántba „öltöztetett” ékszert, keress bennünket bizalommal és betekintés nyújtunk a szintetikus gyémántok különleges világába!