Az esküvői gyűrű azon kevés dolgok egyike, amelyet az ember felvételtől kezdve élete végéig visel majd. Nem csak egy egyszerű divat gyűrűről van szó, hanem olyan jelentés párosul hozzá, amelyet mindenki ismer, mégis személyes és intim azon egyetlen emberrel, akivel osztozunk a gyűrűpáron.
Kiválasztása éppen emiatt kiemelt fontosságú egy pár életében, komoly körültekintést, idő és energia ráfordítást igényel. Hogy segítsünk ezen döntés meghozatalában, összegyűjtöttünk néhány fontos tudnivalót és tanácsot, amelyekkel reményeink szerint megkönnyíthetjük a folyamatot.

Az esküvői gyűrű eredete és jelentése
A párok tagjai közötti gyűrűviselés gyökerei egészen az ókori Egyiptomig nyúlnak vissza. A férfiak ebben az időben természetes anyagokból készült fonott gyűrűvel ajándékozták meg választottjukat. A kialakítás jelentősége ennek megfelelően az egyiptomi kultúrában, azon belül is a hitvilágban keresendő.
Mint az közismert, az ókori egyiptomiak hitében hatalmas jelentőséggel bírt a halál utáni élet és az ehhez kapcsolódó örökkévalóság. Az esküvői gyűrű az Uroborosz formáját veszi fel, amely a saját farkába harapó kígyó, az örökkévalóság és végtelen ciklikusság jelképe.
A gyűrű jelentése tehát az eföldi életet követő létezésbe is átnyúló szerelem, az örökkévalóságban való összefonódás és vég nélküli összetartozás.
Idővel a növényi alapanyagokat felváltotta a csont, majd Nagy Sándor hódításaival, és a szokás hellén átvételével újabb fontos részlet adódott a szerelmet jelző ékszer szokáskörébe. Az antikvitás idején mind a görög, mint a római emberek hittek egy különleges ér létezésében, amely a szívből egyenesen a bal kéz gyűrűsujjáig futott. Mivel a szerelmet már ekkor is a szív legfontosabb érzésének tartották, egyértelmű volt, hogy az ezt jelképező ékszernek is az egyenesen a szívhez tartó ér ujjára kell kerülnie. (Még akkor is, ha a korban az esküvő feltétele nem volt szerelem, hiszen azt felismerték, hogy ideális esetben a frigyre lépés előzménye ezen magasztos érzés kialakulása a pár mindkét tagjában.)
A római korban a gyűrűk alapanyagai között megjelentek a különböző nemesfémek, majd jó néhány évszázaddal később az első drágakövek is.
Így alakult ki egy 3000 éves szokásból a ma is ismert esküvői gyűrű, illetve annak jelentése.

Az esküvői gyűrű kiválasztása
Az esküvői gyűrű anyaga
Az esküvői gyűrű hagyományosan aranyból készül, aminek több oka is van. Egyrészt, az arany a “legnemesebb nemesfém”, az az anyag, amely mindenki számára a szerelem nemességét jelképezi. Másrészt, különböző tisztasági fokainak köszönhetően széles körökben elterjedt, így rangtól és anyagi helyzettől függetlenül is sokak számára megengedhető. Végül pedig, az arany egy olyan nemesfém, amely a fémallergiával együttélők nagy része számára is megfelel, nem okoz olyan tüneteket, mint egyéb fémek – így a gyűrű viselése örömöt okoz és nem kellemetlenségeket.

Szerencsére az arany, mint a gyűrű anyaga, ma már nem korlátozza le az ékszer színét egyetlen árnyalatra. A különböző variációknak köszönhetően készülhet aranyból “ezüst színű”, – fehér aranyból – de akár “rose gold” – vörös aranyból – gyűrű is.
Ugyanakkor nincsen kőbe vésve, hogy az esküvői gyűrűnek aranyból kell készülnie. Végső soron a legfontosabb, hogy Nektek megfeleljen, így ha közösen az a döntés születik, hogy másik nemesfém után néznétek, íme a további lehetőségek:
Így készítjük el az arany karikagyűrűket- Id. Feil Attila
Id. Feil Attila megerősíti, hogy a gyűrűket leginkább 14 vagy 18 karátos aranyból készítjük el. Mi főleg a 14 karátos aranyat javasoljuk alapanyagnak, hiszen ellenállóbb, mint a 18 karátos.
A tapasztalt szakember így vall az ékszerek ügyfelek általi fogadtatásáról:
“Mindig öröm látni a mosolygós arcokat, amikor az ügyfeleink átveszik az ékszereinket. És mivel a termékeinket nem pár évre, hanem egy egész életre készítjük el, ezért felemelő szembesülni vele, hogy maradandó értéket hozunk létre.”

Platina
A platina gyűrűk mindenképpen különlegesek a karikagyűrűk rangsorában. Színük leginkább az ezüsthöz vagy fehér aranyhoz hasonlít és a hagyományok miatt éppen ezen anyagokkal lehet a legjobban összehasonlítani.
Árát tekintve a platinum mindenképpen drágább, mint az arany, ennek azonban komoly oka van. Egyrészt, a platinum jóval nagyobb sűrűségű anyag, mint az arany. Ez rögtön kapcsolódik is a második okhoz: az ilyen típusú nemesfémeket ugyanis leggyakrabban súlyra mérik – így egy ugyanakkora ékszer elkészítéséhez szükséges arany jóval könnyebb, mint a platinum, ezáltal olcsóbb is. A harmadik ok a platinum gyakoriságában rejlik: míg évente átlagosan 1500 tonna aranyat bányásznak ki világszerte, ugyan ez a szám a platinum esetében mindössze 160 tonna. Végül pedig, egy átlagos arany esküvői gyűrű körülbelül 60% aranyat tartalmaz, míg a platina gyűrűk anyaga akár 95%-ban is lehet ezen nemesfém.
Lezárásként: a platinum hatalmas előnye az előző pontból következik. Míg az arany gyűrűk 60%-a arany, a maradék 40% pedig jelentősebb mennyiségű nikkelt tartalmaz(hat), addig a platinumból készült gyűrűk nem tartalmaznak nikkelt. Ennek a jelentősége? A nikkel egy erősen allergén fémfajta, vagyis ha valaki ilyen típusú fémallergiával küzd, a platina gyűrű lehet a legbiztosabb megoldás.
Egyéb fehér fémek

A fehér fémekhez tartozik még az ezüst és a palládium. A palládiumot a platinumhoz lehet leginkább hasonlítani, mivel hasonlóképp közel 95%-os a belőle készült gyűrűkben az aránya. A platinumnál valamivel alacsonyabb árú nemesfémről van szó, hiszen kisebb a sűrűsége, ezáltal a súlya is.
Az ezüst esetében ékszergyártáskor semmilyen esetben sem beszélhetünk “tiszta ezüstről”, ugyanis önmagában a fém olyannyira puha, hogy idővel komolyabb hőhatás nélkül is eltorzulhat. Éppen ezért általában a jóval strapabíróbb rézzel keverik azért, hogy időtálló ékszerek készülhessenek belőle. Ugyanakkor az ezüst gyűrűk jelentősen alacsonyabb árúak, kinézetre pedig nem sokban különböznek a fehér aranytól vagy az előbb említett egyéb fehér fémektől.
Újabb alapanyagok
Újabban egyre több fémfajta jelenik meg a gyűrű készítésben: titánium, cirkónium, acél… Ezek mindegyike ötvözetekre utal, ezáltal áruk jóval alacsonyabb, mint az előbb említett nemesfémeké. Ugyanakkor az ötvözetek összetételének köszönhetően kiemelkedően strapabíró anyagok, így a belőlük készülő ékszerek is sokkal időtállóbbak lehetnek.

Az esküvői gyűrű stílusa
Ezen a ponton általános tanácsokat, igazságokat megosztani nem tudnánk – és nem is szeretnénk. Az esküvői gyűrű stílusa a pár két tagjától kell, hogy függjön, hiszen ők lesznek azok, akik életük végéig viselik majd az ékszereket.
Ugyanakkor van néhány fontos megjegyzésünk, amire érdemes lehet odafigyelni.
- Nektek feleljen meg! Továbbra is csak ugyan azon szavakat tudjuk ismételgetni: Ti fogjátok viselni, Nektek kell, hogy tetszedjen.
- Közös megegyezés legyen! Ha összeillő gyűrűpárt szeretnétek – márpedig miért ne legyenek összeillőek, ha Ti ketten fogjátok viselni – mindenképp együtt hozzátok meg a legfontosabb döntéseket és válasszátok ki a számotokra megfelelő darabokat.
- Nem feltétlenül kell követni az éppen aktuális trendeket! Bár nem tagadjuk, a divatnak hatalmas a vonzereje és gyakran igazán okos meggondolások állnak egy-egy “mozgalom” hátterében, a gyűrűiteket életek végéig viselitek – akkor is, amikor az adott trend már évtizedek óta lecsengett, jöttek újabbak, visszatértek régiek… Az első tanácsunkhoz hasonlóan: azt válasszátok, ami Nektek tetszik, ne azt, amit a divatoldalak mondanak!
Reméljük, tudtunk néhány támpontot adni ahhoz, hogy megtaláljátok a tökéletes esküvői gyűrűt. Ha további segítségre lenne szükségetek, keressetek minket bátran, akár üzenetben, akár személyesen üzleteink egyikében. Kész termékeink között bármikor segítünk kiválasztani a Nektek való darabokat, ha pedig pontosan megálmodott gyűrű-ötlettel érkeztek, megtervezzük és el is készítjük nektek a tökéletest.

Várunk Titeket sok szeretettel, és addig is: sok szerencsét a Nagy Napotok megszervezésében!