Az idő előrehaladtával előbb-utóbb eljön a pillanat, amikor arra leszünk figyelmesek, hogy szeretett nyakláncunk, gyűrűnk vagy éppen karkötőnk kicsit másképp fest: mintha a fénye nem lenne már a régi és a színe is kicsit megváltozott. Jó hír azonban, hogy ez közel sem ad akkora aggodalomra okot: szeretett ékszerünktől nem kell búcsút mondani, csupán eljött az ékszertisztítás ideje.
Teljesen természetes, hogy a hónapok és az évek múlásával az ékszer külseje elkoszolódik – pláne ha azt gyakran, akár napi szinten magunkon viseljük. Azonban ha azt véljük felfedezni, hogy a nagy becsben tartott kiegészítőnk már nem a régi pompájában tündököl, tanácsos az ékszert kitisztítani.
Az ékszertisztítás és az ékszer karbantartása rendkívül fontos, ha szeretnénk hogy hosszú távon megőrizze szépségét és tekintélyét. Ebben a cikkben ismertetjük most az ékszertisztítás hogy s mintjét, illetve elhoztunk néhány remek tippet, melyek követésével a mindennapok során is óvhatjuk szeretett ékszereinket!

Feil Róbert válaszol: miért fontos a rendszeres ékszertisztítás?
Feil Róbert karrierje során az ékszereket szinte már úgy kiismerte, mint a saját tenyerét – az ékszertisztítás fontosságáról a következőképp vélekedik:
“Az ékszerek tisztítása elősegíti az adott darab csillogásának és ragyogásának a megőrzését, illetve az élettartamot is jelentősen meghosszabbíthatja. A szennyeződések hosszú távon káros hatással lehetnek az ékszerre, így mindenképp érdemes elvinni egy szakemberhez kitisztítani, ha elváltozást észlelünk.”

Otthoni praktikák vs. ékszerészek: megéri szakemberhez fordulni?
Napjainkban sokunk életébe beférkőzik a rohanás és időhiány, így igyekszünk a hatékonyságra törekedni – ez sokszor az otthoni tippek és trükkök kipróbálásában nyilvánul meg.
Az internet segítségével rengeteg segédletet találhatunk, amik követésével akár otthon is ki tudjuk tisztítani az ékszerünket. Noha lehet, hogy az otthoni módszerek időhatékonyabbak, de az ékszer anyaga könnyen reagálhat rosszul egy-egy tisztítószerre, és az állapotán akár sokszorosan is ronthatunk.
Az alapos, körültekintő és tartós tisztítás érdekében mindenképp tanácsos szakemberhez fordulni. Egy hozzáértő olyan anyagismerettel és tapasztalattal rendelkezik, amivel az ékszer tulajdonosa nem biztos: érdemesebb egy szakemberre bízni az ékszertisztítást.
A szakmai ékszertisztítás lépései
Hogyan is néz ki egy szakmai ékszertisztítás?
Manapság ezt a folyamatot már korszerű gépekkel végzik, melyek a lehető legaprólékosabb módon távolítják el a különböző szennyeződéseket az ékszer felületéről.
Elsőként az úgynevezett ultrahangos tisztításon esik át az ékszer, ami alatt egy speciális kádban merül alá víz és egy speciális ékszertisztító folyadék keverékében. A tisztítás ultrahangos rezgésekkel történik, és csupán 10-15 percet vesz igénybe – ezalatt az idő alatt a rezgések még a legkisebb szennyeződést is eltávolítják az ékszerről.
Miután az ultrahangos tisztítás végbement, utána következik a polírozás. Itt speciális korongokkal és csiszoló eszközökkel az ékszer karcmentesítésre kerül. Ezután az ékszer azon részeit, amit teljesen fényesre szeretnénk csiszolni, kifényesítjük.
Végezetül pedig az ékszer egy tisztítódobba kerül, melynek hála az ékszer visszanyeri régi szépségét és fényességét, azonban ezt az eljárást nem mindig alkalmazzuk – a sok, kis kővel kirakott modellek esetében más módszert érdemes használni az ékszer épsége érdekében.

Mitől koszolódik az ékszer?
Vessünk egy pillantást arra, hogy mik azok a tényezők, amik károsak lehetnek egy ékszer számára!
Természetesen az ékszer szennyeződése elkerülhetetlen, hiszen ha rendszeresen viseljük, akkor a mindennapok során is érhetik olyan hatások, amelyek lassan, de biztosan meg fognak látszódni az ékszer felületén – ha az adott darabot rendszeresen hordjuk, akkor a folyamatos használat miatt előbb-utóbb megjelennek a koszolódás jelei.
Az ékszert különböző vegyi anyagok hatására is érheti elszíneződés, például mosogatás közben, vagy ha termálfürdőbe látogatunk, a vízben található anyagok kifejezetten károsnak bizonyulhatnak – ahogy az ékszerben történő fürdés és zuhanyzás is.
Jelentősen nagyobb eséllyel érheti az ékszert ütődés és karcolás házimunka végzése közben, vagy ha fizikai tevékenységet folytatunk – ilyen lehet a sportolás vagy a kerti munka végzése.

Így őrizd meg ékszered ragyogását – tippek és tanácsok
Vannak lépések, amikre tekintettel tudunk lenni annak érdekében, hogy ékszereink a lehető legtovább megőrizzék tekintélyüket.
A gyűrűket illetve a karkötőket érdemes levenni mosogatáshoz, ezzel is kímélve az ékszereket, hiszen a mosogatószer és a víz egyaránt veszélyeztethetik az ékszer fényességét és a színét, hosszú távon pedig észrevehető elszíneződéshez is vezethet, ha az ékszert mosogatásnál fent hagyjuk!
Emellett pedig minden ékszert célszerű levenni zuhanyzáshoz is, hiszen a tusfürdő, a sampon és az egyéb tisztálkodási termékek mind olyan anyagokat tartalmazhatnak, amik az ékszerre károsak lehetnek, és ebben az esetben is az elszíneződés gyorsan bekövetkezhet.
Ha a szabadban tevékenykedünk, szintén érdemes ezt ékszerek nélkül tenni – kerti munka vagy sportolás közben az ékszert ütődés érheti, aminek a során akár az meg is karcolódhat – maga az ékszer és az abban található drágakő is. Ezen kívül pedig a viselőjére is veszélyes lehet a fent felejtett ékszer, hiszen könnyen beakadhat valamibe, ami testi sérüléshez is vezethet.

Tedd ragyogóvá ékszereidet a FEIL segítségével!
Ugye te is időtálló és káprázatos ékszerekkel szeretnéd kifejezni önmagad? Kínálatunkban minőségi és egyedi modellek közül tudsz válogatni, melyek a megfelelő körültekintéssel egy életen át tartó ragyogással ruházhatnak fel téged.

Csapatunkkal készen állunk segíteni Neked a tökéletes ékszer kiválasztásában, megtervezésében, vagy pedig már egy meglévő darab tisztításában is.
Nézz be hozzánk és tekintsd meg modelljeinket élőben is a bemutatótermünkben!