A De Beers a világ legnagyobb gyémánt termelő vállalatcsaládja.
1888-ban, Dél-Afrikában alapították, és ma a nyersgyémánt felkutatására, bányászatára és kereskedelmére szakosodott vállalatokat foglalja magába a vállalatcsoport. A De Beers 2008-ban létre hozott saját kiskereskedelmi márkája a világ gyémántjainak kevesebb, mint 1%-át magába foglaló Forevermark.
A vállalatcsaládba tartozó különböző vállalatok termelik a világ gyémánttermelésének közel felét. A De Beers a gyémántbányászat minden formájában és tevékenységében jelen van: külfejtésben és mélyművelésű bányászatban, nagyarányú hordalékos, part menti és mélytengeri bányászatban egyaránt.
Hol vannak jelen?
Jelenleg 25 országban van jelen, elsősorban a széles körű kutató tevékenységének köszönhetően, amelyeket a legmodernebb technológiák segítségével végeznek; bányászattal azonban csak Botswanában, Namíbiában, Dél-Afrikában és Tanzániában foglalkozik.
A botswanai bányászatot a Debswana, a namíbiai bányászatot a Namdeb nevű vállalaton keresztül látja el, amelyek az adott országok kormányaival közös (50-50%) vállalkozások. A dél-afrikai bányászat a De Beers Consolidated Mines (DBCM)-on keresztül folyik, amely a Ponahalo Investments-cel közös társaság.
Tanzániában egy olyan, a tanzániai kormánnyal közös társaságon keresztül zajlik a bányászat, amelyet 75%-ban a De Beers, 25%-ban a kormány birtokol. Nemrég nyitották meg első kanadai bányájukat az ország északnyugati részén.
A De Beers értékesítéssel és marketinggel foglalkozó vállalata a Diamond Trading Company (DTC), amely a világ nyersgyémánt termelésének 45%-át értékesíti. A DTC-n keresztül eladott gyémánt egy részét az orosz Alrosa gyémántbányászati cégtől vásárolják.
A DTC feladata továbbá olyan hirdetőkampányok kivitelezése, amelyek megnövelik a gyémántok és gyémántból készült ékszerek iránti érdeklődést és keresletet.

Hol találtak először gyémántot?
A gyémántra először Indiában találtak rá, majd később Brazíliában folyóhordalékban leltek rá. Az első igazolt afrikai gyémántlelet 1866-ban került elő a dél-afrikai Oranje folyó partjáról. Ennek a gyémántnak Heuréka-gyémánt (Eureka diamond) lett a neve.
Három évvel később, ugyanehhez a folyóhoz közel egy nagyobb gyémántot is találtak, amely a Dél-Afrika csillaga (Star of South Africa) nevet kapta. Ez akkora érdeklődést keltett a gyémánt iránt, hogy valósággal megrohamozni a térséget. A De Beers története szorosan összefonódott az első dél-afrikai gyémántok felfedezésével.
1869 és 1871 között folyami ásások folytak az Oranje és a Vaal folyó közelében fekvő Klipdriftben. Később több jelentős belföldi gyémántlelőhelyet is felfedeztek, köztük a Vooruitzigt farm gyémántjait, amely két testvér, Johannes Nicholas de Beer és Diederik Arnoldus de Beer tulajdonában volt.
A De Beers vállalat neve tehát két testvér nevéből származik, akik annak a farmnak a birtokosai voltak, ahol a korai gyémántlelőhelyek egyikét megtalálták. Nem sokkal később a testvérpár eladta a földet, és megkezdődhetett a gyémántot tartalmazó kimberlit kibányászása.
