„A gyémánt a nők legjobb barátja” – mondta Marilyn Monroe erről a különleges drágakőről, amely sokak szerint a legszebb a világon –, de vajon mégis milyen a „tökéletes” darab? Ennek jártunk utána.
Ha gyémánttal foglalt eljegyzési gyűrűvel szeretnéd meglepni kedvesed, fontos tudnod, mi határozza meg az értékét, milyen csiszolási módszereket különböztetünk meg. Sőt, tisztában kell lenned azzal, miért annyira fontos, hogy megbízható helyről és szakembertől vásárolj drágaköves ékszert.
Ha a gyémántra esik a választásod, akkor az a párodnak is jelzésértékű. Hiszen a legjelentősebb drágakőről van szó.
Két részben a gyémántról
Két részes blogcikk sorozatunkban először szeretnénk bemutatni, melyek a gyémánt legfontosabb paraméterei, míg ennek folytatásaként megismerheted a különböző csiszolási módszereket.
Sokan úgy gondolják, a gyémánt mérete határozza meg azt, mennyire különleges egy drágakő. Véleményünk szerint nem csak ez számít, hanem sokkal inkább az üzenet, amit magában hordoz, hiszen a gyémánt az örökkévalóság szimbóluma. Ezért igyekezz lehetőségeidhez mérten kiválasztani kedvesed számára ideális méretű és értékű követ, majd keresd meg azt a stílusú eljegyzési gyűrűt, amely a leginkább passzol hozzá!
A gyémántvásárlás előtt tehát több szempontot is érdemes figyelembe venni.
Ha a kiszemelt ékszer eltér az elképzelésedtől, túl kicsi vagy esetleg túl nagy kővel díszített, akkor se keseredj el! Egyedileg is el tudjuk készíteni ugyanannak a gyűrűnek a másik verzióját, amely a kiválasztott méretű drágakőhöz tökéletesen passzol, megőrizve annak formavilágát és szépségét.

Mindent a gyémántról – Az a bizonyos 4C
A gyémánt értékét és minőségét 4 fő tulajdonság határozza meg, ami az úgynevezett 4C elnevezéssel vált ismertté, vagyis: a szín (colour), a tisztaság (clarity), a súly (carat), és a csiszolás (cut).

A gyémánt színe – A szivárvány minden színében
Talán nem is gondolnád, hogy a szín milyen nagymértékben befolyásolja az árát és a minőségét, amivel már meg is cáfoltuk azt a tévhitet, miszerint ez egy színtelen, fényes drágakő. Valójában a szivárvány minden színében előfordul. Tény, hogy továbbra is a „fehér” gyémántokra van a legnagyobb kereslet, viszont egyediségük és szépségük miatt a színes variációk is egyre népszerűbbek.
Színek ritkaság szerint rangsorolva:
- piros
- zöld
- kék
- sárga
- fehér
- barna
- fekete
Tudtad?
A természetben megtalálható színes gyémántok rendkívül ritkák, piaci forgalomban alapvetően nem is érhetők el, áruk pedig ennél fogva jóval magasabb, mint mesterségesen színezett vagy fehér társaiké. Éppen ezért, nagy részüket egy olyan speciális kezelésnek vetik alá, amely során a drágakövek színét mesterségesen befolyásolják. A kezelés történhet atomreaktorban neuronokkal vagy kisebb energiájú részecskegyorsítókkal is.

A gyémánt színe (colour) a 4C közül kétségkívül nagy hatással bír a kő megjelenésére és értékére. A gyémánt színének osztályozási skálája a színintenzitás tekintetében a színtelentől egészen az élénk színben pompázókig terjed. A színfokozatok egészen apró lépésekben változnak, a „D”-től (színtelen) kezdve, egészen a „Z”-ig (világos sárga) haladva. A „Z”-n túl található értékek már az ún. „fancy color” gyémántokat jelölik, amelyek már igen erőteljes színekkel bírnak, és teljes mértékben másképp is osztályozzák őket.
A normál besorolásban a legfontosabb és legértékesebb tartomány a színtelen (D, E, F betűkkel jelölt), majd ezután következnek a majdnem színtelen (G, H, I, J) gyémántok. A színtelen gyémántok mentesek a legkisebb színtől is, és ezért majdhogynem jegesfehérnek tűnnek. A majdnem színtelen gyémántokban kis mennyiségben már láthatunk egy enyhe sárgás színt, de a legtöbb megfigyelő számára még mindig teljesen fehérnek látszanak, különösen ha felülről nézzük őket, és persze emellé a megfelelő precizitással is csiszolták őket. Éppen ezért a szakértők jellemzően szemből, fehér háttér előtt, gondosan megvilágítva vizsgálják a gyémántok színét, sőt, ezután ún. mesterpéldányokkal hasonlítják össze őket.
A gyémánt tisztasága – Ez határozza meg a ragyogást Feil Róbert szerint
“A gyémánt árát főként tisztasága határozza meg, amelyet a benne lévő idegen eredetű anyagok mennyisége befolyásol. Keletkezése rendkívül sokáig tart (a felszínre került gyémántok általában 1-3,3 milliárd évesek!), ezért gyakran nem voltak megfelelő feltételek ahhoz, hogy hibátlan és tökéletes darabok fejlődjenek ki. A belső, nem homogén részeket a szaknyelv ún. zárványoknak nevezi, amelyek a kristályosodási folyamat során keletkeztek, vagy kerültek a kő belsejébe”- jegyzi meg Feil Róbert.
A tisztaságot befolyásolhatják bizonyos külső hibák is, amelyek a csiszolás során keletkeztek, vagy a csiszolás során sem lehetett őket eltüntetni (felesleges fazettek, karcolások, stb.).


Nemzetközi gyémánttisztasági kategóriák
LC (Loupe Clean) vagy IF (Internal Flawless) | “Nagyító alatt tiszta” a gyémánt, ha 10-szeres nagyítás mellett sem látni benne semmilyen zárványt – tisztán át lehet nézni rajta. |
VVS ⃰ (Very very small) (VVS1, VVS2) | Nagyon-nagyon apró zárványok, amelyeket 10-szeres nagyítás mellett is nehezen lehet észrevenni. |
VS ⃰ (Very small) (VS1, VS2) | Nagyon kis zárványok, amelyek szabad szemmel nem láthatók, csak 10-szeres nagyítás mellett. |
SI ⃰ (Small Inclusions) (S1, S2) | Kis zárványok, amelyek 10-szeres nagyítás mellett láthatók, szabad szemmel nem. |
PI (Pique) | Közepes zárványok, amelyek szabad szemmel is nehezen vehetők észre, azonban a gyémánt ragyogásán nem rontanak. |
P II (Pique II) | Nagy és számszerűleg több zárvány, melyeket szabad szemmel is látni lehet, és befolyásolják a gyémánt ragyogását. |
P III (Pique III) | Nagy és számszerűleg több zárvány, melyeket szabad szemmel is nagyon könnyen észre lehet venni, és befolyásolják a gyémánt ragyogását. |
A VVS, VS a SI további megosztása csak 0.47 ct felett használható.
A “pure”, “pure to eye”, “comercial pure” és más kifejezések félrevezetők lehetnek, ezért elfogadhatatlanok.
A gyémánt súlya – Karátban az igazság
A gyémánt súlyát mindig karátban adjuk meg, ennek a mértékegységnek a nemzetközileg elfogadott rövidítése a „ct”. A mérést ezred pontossággal végzik, a harmadik számjegyet csak akkor lehet felfelé kerekíteni, ha az értéke 9. A tanúsítványokban a súlyt századpontossággal tüntetik fel.

Ahogyan a nemesfémek esetében, úgy a gyémántnál is nagy szerepet tölt be a súly, azonban míg az aranynál a karát mértékegysége az összetételre utal, addig itt ez az érték kifejezetten a tömeget jelenti.
Gyémántos érdekesség
1 karát 0.2 grammnak felel meg. Az 1 karátos, megfelelő színű és tisztaságú kő ára több millió forint (!). Vagyis nagyjából 1 gramm súlyú gyémánt ára megegyezik 1 kg arany árával.
A gyémánt fajsúlya állandó, ezért a méret és a súly között egyenes arányosság van, de csak akkor, ha a csiszolás azonos. Minél nehezebb a kő, annál drágább.
Mivel az 1 karátos gyémánt meglehetősen nagy és drága, így sok esetben találkozhatunk az ékszerekben kisebb méretűekkel is, ezért szükséges volt az 1 ct tovább osztása, mint például: 0.12 ct vagy, 0.5 ct.
A 4C utolsó tagja a csiszolás, amely olyan szerteágazó témát ölel fel, hogy egy egész blogcikket szántunk neki. A sorozat következő részében megismerheted, hány különféle technikával formálják ékszerré a gyémántot.
Gyémántos összegzés
Mi határozza meg a gyémánt tulajdonságát?
1. A gyémánt színe: Ugyan a „fehér” gyémántokra van a legnagyobb kereslet, viszont mégis egyediségük és szépségük miatt a színes variációk is egyre népszerűbbek.
2. A gyémánt tisztasága: A gyémánt árát főként tisztasága határozza meg, amelyet a benne lévő idegen eredetű anyagok mennyisége befolyásol.
3. A gyémánt súlya: A gyémánt súlyát mindig karátban adjuk meg, ennek a mértékegységnek a nemzetközileg elfogadott rövidítése a „ct”.
Amit a második részben a gyémántról megtudhatsz:
– Hogy válaszd ki a tökéletes eljegyzési gyűrűt a csiszolás alapján!
– Milyen csiszolási minőségek vannak?
– Melyek a leggyakoribb csiszolási formák a gyémánt esetében?
A gyémánt az örökkévalóság szimbóluma. Olyan különleges drágakőről van szó, ami az eljegyzési gyűrűn megjelenve csodálatos és életre szóló „ajándék” lehet. Bízunk benne, hogy a cikksorozatban megjelenő információk segítenek közelebb kerülni a gyémánthoz.
Természetesen a világ összes pénzét el lehetne költeni a gyémántokra, de mindenkinek magának kell tudnia, hogy anyagilag meddig mehet el. Az igazi értékét nem az határozza meg, hogy milyen méretű, színű vagy árú követ választasz, hanem az, hogy kinek adod és mit jelent a kedvesed számodra.
Ha pedig személyesen győződnél meg arról, hogy mennyire változatos az eljegyzési gyűrűk legkedveltebb drágakövének szín- és formavilága, akkor szeretettel várunk bemutatótermünkben! Ne késlekedj időpontot foglalni! Egy kattintás az egész!