Elegáns, de mégsem hivalkodó. Stílusos, mégsem harsány. Ha olyan megjelenésre vágysz, amely még inkább kidomborítja egyéniségedet, a teniszkarkötő ideális választás lehet. De vajon miért hívják teniszkarkötőnek ezt az népszerű ékszert? Ideje lerántani a leplet a titokról!
Egy ékszer és egy sportoló.
Az egyik teljes hosszában gyémántokkal díszített, a másik pedig egy olyan világklasszis teniszező, aki profi pályafutás során a meccseinek a 90%-át (!) megnyerte, egyesben összesen 18 Grand Slam-tornán diadalmaskodott. És nem mellesleg világhírűvé tette a teniszkarkötőt.
De miért is nevezik ezt a gyönyörű ékszert teniszkarkötőnek? Ennek járunk utána ebben a cikkben.

Diszkó, gyémánt, farmer
Repüljünk vissza az 1970-es évekbe kicsit!
Ebben az ikonikus korszakban a hippistílus és a diszkódivat párhuzamosan futott egymás mellett, a csillogás és a bátor színhasználat sokaknak extravagáns külsőt kölcsönzött. Hatalmas karika-fülbevalók, vintage ékszerek, vakmerő gyűrűk, merész nyakláncok jelentek meg.
Fénykorát élte a farmer, amelyet akár gyémánttal is díszítettek. Az egyes divatelemek keveredése pedig alaposan felturbózta a megjelenést.
Ugyanakkor megvolt a vágy a visszafogottabb stílusra és csúcskategóriás ékszerek is feltűntek. A teniszkarkötő pedig remekül illeszkedett az általános divathangulathoz.
Az ékszerek tisztítása- Feil Róbert tippjei
“Ha arany ékszerről beszélünk, akkor a kén tartalmú szerek (pl. gyógyvíz, különböző samponok, kozmetikai szerek) sokat árthatnak neki.
A klór például ráadásul nemcsak az ékszer felületét, de az esetlegesen bele foglalt drágaköveket is mattítja.
A fizikai behatásoktól (például fém-fém találkozása, a gyűrűnk a kilincsnek ütődik) tartózkodjunk.
Azonban sokszor az apróbb karcok, sérülések elkerülhetetlenek a mindennapokban, ezért érdemes szakemberhez fordulni, ha újszerűvé akarjuk varázsolni az ékszereinket.
Nálunk a FEIL Örök élet felület garancia keretein belül erre lehetőség van.”

Az a bizonyos 1987-es verseny. Vagy inkább 1978?
Két dátum is kering az ékszertörténelem és az internet végeláthatatlan univerzumában, hogy a megpróbálja megörökíteni a teniszkarkötő „születését”.
1987 és 1978. Nincs tisztünk igazságot tenni, inkább a történetet a szeretnénk felidézni, ami nem mindennapi. De azért igyekszünk egy fontos forrást is megmutatni.
Chris Evert története
Christine Marie „Chris” Evert amerikai teniszezőnő egy US Open versenyen nagy dologra készült. Szeretett volna nyerni, mint mindig. A világ élvonalához tartozni embert próbáló feladat és Chris mindent meg is tett azért, hogy a legjobbak között emlegessék a nevét.
Keményen edzett, kimagaslóan játszott, nagy meccseket nyert, és gyűjtötte az értékes trófeákat. A szenvedélyes győzni akarás és a védjegyének számító kétkezes fonák alkalmazása jellemezte az ominózus New York-i mérkőzésen is.
Azonban a heves labdamenetek közepette Chris megszakította a játékot. Az ok egyszerű volt: elvesztette a gyémánt karkötőjét.
Dermedt csend telepedett a pályára és a nézőtérre. Mindenki kíváncsian figyelte, mi fog történni. Kisvártatva felcsillantak a gyémántok, majd miután biztonságba helyezték őket, csak akkor folytatódhatott a meccs.

Na de mit mondott Chris?
Chris Evert a mérkőzés után legendás nyilatkozatot tett. Egy riporter a következő kérdést tette fel neki:
– Chris, mi történt a mérkőzés közben?
A válasz nem sokáig késlekedett:
– Leesett a teniszkarkötőm.
És ez a rövid válasz azt is jelentette, hogy egy új ékszerkategória született meg.
Amikor a titok lelepleződik?
A theadventurine.com oldalon Marion Fasel egy cikkben leírja, hogy nem hagyta nyugodni, hogy az emlékezetes eset pontosan mikor történhetett. Meg akarta erősíteni a tényeket, ezért egy biztos forráshoz fordult, Chris Evert sajtósához, a teniszezőnő alapítványának vezetőjéhez, Tami Starrhoz.
Tami egy e-mailben a következőket válaszolta:
„Chrissie úgy emlékszik, hogy azon az US Open versenyen gyémánt-arany karkötőt viselt, ami miután eltört, a pályára esett. Le kellett állítani a játékot, amíg keresték az ékszert. A teniszbajnok szerint ez abban az évben történt, amikor a US Open Forest Hillsből Flushing Meadowsba költözött, azaz 1978-ban.”
Tehát a nyilatkozat alapján nem 1987-ben történt az eset, hanem 1978-ban.
A teniszkarkötő örök
Noha a közismert nevét ezen az emlékezetes mérkőzésen kapta az ékszer, mégis már hosszú évtizedek óta létezett. Az elegáns gyémánt karkötőket már az 1920-as években is hordták és népszerűségük a mai napig töretlen.
Legyen szó vörös szőnyeges eseményekről, üzleti rendezvényekről vagy akár egy sportversenyről, ez az exkluzív ékszer mindenhol megállja a helyét. A gyémántok a karlánc teljes hosszán vannak elrendezve.
Az össztömeget karátban úgy határozzák meg, hogy egyenletesen oszlik meg a gyémántok között, tehát egyforma méretű gyémántokkal díszítik a karkötőt és a karátszám a gyémántok össztömegére vonatkozik.
Miért remek választás a teniszkarkötő?
A teniszkarkötő ideális választás lehet a sportosabb, aktívabb életmódot folytató egyéniségeknek. A gyémántból készült karkötő rugalmassága és a könnyű súlya miatt jól bírja a strapát, így akár sportolás közben is divatosak maradhatunk.
Azonban a tisztán tartásához oda kell figyelni néhány fontos dologra. Pl. ügyelnünk kell arra, hogy levegyük az ékszert, mielőtt még kézápolót kennénk magunkra, elkezdenénk mosogatni, zuhanyoznánk vagy akár kerti munkához látnánk.
Érdemes elvinni bizonyos időközönként profi ékszerészhez, aki gondoskodik a tisztításról és aki megvizsgálja a rögzítést is.

Miért gyémánt?
“A gyémánt a nők legjobb barátja”. – Nem véletlen Marilyn Monroe kijelentése.
A gyémánt több szempontból is tökéletes választásnak bizonyul, kiemelkedik a drágakövek közül. A természetben előforduló legkeményebb drágakőről van szó. Fénye, átlátszósága, fénytörése és színszórása a legmagasabb fokú az ásványok között. Masszív, kemény tulajdonsága miatt ipari felhasználásra is alkalmas.
Ebből következik, hogy a gyémánt kisebb valószínűséggel károsodik és kevésbé rugalmas, mint bármely másik drágakő. A legdrágább és legritkább gyémántok a teljesen fehér kövek, illetve a különböző színes gyémántok: a pink, a kék és a zöld.
A gyémánt árát és minőségét 4 fő tulajdonság (az ún. 4C) határozza meg: a szín (colour), a tisztaság (clarity), a súly (ct) és a csiszolás (cut).
A teniszkarkötő modern megjelenése
Ezekhez a népszerű darabokhoz fehérarany a választott anyag, azonban az egyedi megjelenést keresők számára a sárga arany is ideális választás lehet.
Hírességek teniszkarkötője
Olyan ikonikus nők, mint Diana hercegnő, Marilyn Monroe, Jackie O és Sophia Loren, hogy csak néhányat említsünk közülük, viselték ezt az egyszerű, mégis pazar ékszert, ami még ma is hatalmas trendnek számít.
Kate Moss szupermodell a 2022-es Met Gálán egy antik francia csiszolású gyémánt karláncot viselt. Ékszerszakértők több, mint 40 karátosra becsülték.
Természetesen gyémántokat nemcsak a hölgyek hordhatnak. A 2022-es Grammy- gálán Lenny Kravitz két dizájner gyémánt karkötőt viselt. Értéküket körülbelül 60 ezer fontra becsülték.
Harry herceg felesége, Meghan Markle azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy Diana hercegnő gyémánt teniszkarkötőjében jelent meg a híres Oprah-interjú során is. Az teszi még különlegesebbé ezt a karláncot, hogy Harry korábban eltávolított róla két gyémántot, hogy Meghan eljegyzési gyűrűjét megterveztesse.

Összegzés
Mint olvashattad, a teniszkarkötő története korántsem az 1970-es években kezdődött. Már az 1920-as években is előszeretettel hordták a hölgyek, sőt mára a férfiak is viselik.
Kétségtelen, hogy Chris Evert tette világhírűvé az elnevezést és az ő nem mindennapi esete is alátámasztja, hogy az elegancia és a sport milyen szépen megfér egymás mellett, sőt pompásan kiegészítik egymást.

Ha te is szeretnél egyéniségedet remekül kifejező karláncot, gyűrűt vagy éppen medált viselni, keress minket bátran és várunk szeretettel az exkluzív bemutatótermünkbe egy hamisítatlan ékszeres „utazásra”, útmutatásra!