A drágakőfoglalás nagy szaktudást igénylő művelet, a tökéletes eljegyzési gyűrű egyik fő meghatározója. Célja nemcsak az, hogy a kő stabilan az ékszerben maradjon, de a különböző foglalatok meghatározzák a gyűrű stílusát, kinézetét, összhatását is.
Tökéletes eljegyzési gyűrűt szeretnél? Olyat, ami tartós és amit öröm viselni? Ami a kedvesed számára is meghatározó ékszer?

Ebben a cikkben a drágakőfoglalás nélkülözhetetlenségéről fogunk szót ejteni. Mert nemcsak az a lényeges, hogy a kő stabilan az ékszerben maradjon, hanem a különböző foglalatok meghatározzák a gyűrű stílusát, megjelenését, összhatását is.
Megosztjuk veled, hogy milyen kőfoglalási technikákat alkalmazunk, melyek a leggyakoribb drágakőfoglalatok az eljegyzési gyűrűn, azaz milyen a tokos, a karmos, a nyitott és a nyújtott foglalat.
Különleges pillanat: A lánykérés
A lánykérés mindkét fél számára meghatározó esemény. A szíved választottjának azért, mert olyan kérdést teszel fel számára, amire már régóta várt, amitől a felhők fölött érezheti magát, ami életre szóló választ, egy gyönyörű igent vonhat maga után.
A te részedről pedig egy olyan „előadás” premierje, amire egy ideje készültél, utánajártál, hogy milyen gyűrű, helyszín, napszak alkalmas arra, hogy a felejthetetlen lánykérés megvalósulhasson.
Ezért is fontos (ha nem a legfontosabb) kellék a leánykérésnél az eljegyzési gyűrű. Hagyományosan ez egy solitaire (szoliter), azaz egy köves gyűrű, ami lehet gyémánt vagy akár más drágakő is. Lánykéréskor az eljegyzési gyűrűt a férfi a nő bal gyűrűsujjára húzza fel, ami a házasságkötés során majd „átvándorol” a jobb kéz gyűrűsujjára a jegygyűrű mellé.
Miért fontos a foglalat?
Természetesen a nők bizonyos része szereti a szikrázóan gyönyörű, egyedülálló, különleges köves ékszereket. Amikor foglalatokat választunk, akkor kulcsfontosságú, hogy odafigyeljünk a minőségre és az időtállóságra, mivel ha ezek a tulajdonságok „rendben vannak”, akkor tökéletes lehet a választás.
A lánykérő gyűrű vagy eljegyzési gyűrű esetében is lényeges, hogy milyen apró vagy nagy kövek jöhetnek szóba.
A drágaköveknél, féldrágaköveknél leginkább fém foglalatot használnak a kövek rögzítésekor. A fém foglalatból alapvetően kétfélét különböztetünk meg: a tokos foglalatot és a szabad vagy jour foglalatot.
Mindent a drágakő foglalatáról
A FEIL műhelyében az ún. drágakő foglalással kerülnek a kövek az ékszerbe. A foglalat tulajdonképpen nem más, mint egy fémből készült keret. Nagy tapasztalattal rendelkező szakembereink mikroszkóp és speciális eszközök segítségével, gondosan, egyesével alakítják ki a kövek foglalatát, majd nagy körültekintéssel helyezik bele a minőségi köveket, ezután pedig stabilan rögzítik azokat, hogy még véletlenül se essenek ki. Az általunk gyártott termékekben így a kövek nem ragasztva vannak, mint sok más divatékszer esetén, illetve nem viaszba foglaljuk őket. Ezek a technikák ugyanis nem adnak akkora stabilitást, mint amikor utólag, kézzel vannak befoglalva a fémbe.
Fontos leszögeznünk, a professzionális kőfoglalási technikának köszönhetően, amelyet
az ékszereinken alkalmazunk, a kövek nem esnek ki. Ugyanakkor nem árt tudnod, ettől függetlenül nagyobb erőhatásra viszont kipotyoghatnak az ékszerből -, ilyen lehet például,
ha odaütjük valamihez vagy leejtjük. A kövekre és azok foglalatára örök élet
garanciát vállalunk, melynek során az ingyenes éves karbantartáskor
leellenőrizzük, hogy minden a megfelelő helyen van-e.
Ahogy említettük, a foglalatból a kő csak nagy erőhatás által esik ki. Ha megtörténik ez a sajnálatos eset, akkor sem kell kétségbe esni, mert sok esetben egyszerűen javítható a hiba.
Természetesen a foglalatnak több típusa is létezik, amit meg is mutatunk neked ebben a drágakőfoglalatokról szóló cikkben.
Leggyakoribb drágakőfoglalatok az eljegyzési gyűrűn
A foglalat többféle lehet, mindegyiknek megvan a maga különlegessége, szépsége és
előnye. Nézzük, milyen lehetőségek közül választhatsz!
Karmos foglalat
Ebben a klasszikus foglalási típusban két vagy több „karom” öleli körül a követ, az
eljegyzési gyűrűhöz való rögzítéskor. Ez a fajta kőfoglalás azért is kiváló, mert minimalizálja a használt fém mennyiségét, ami által több fény hatol át a gyémánton vagy a drágakövön, még ragyogóbbá téve azt –, hiszen a kő minden oldalról jól látható. Egyszerűségüknek és népszerűségüknek köszönhetően a karmos foglalat az egyik leginkább pénztárcabarátnak mondható foglalási fajta, ugyanakkor a kifejezetten aktív hétköznapokat élő hölgyeknek, vagy kisgyerekes anyáknak nem ajánlott a kő magas profilja, illetve az esetlegesen kisszámú karom miatt, amelyek kevésbé biztonságosak lehetnek számukra.

Tokos foglalat (Bezel Setting)
Ebben az időtlen, klasszikus foglalatban egy fém keret veszi körül a gyémántot vagy a drágakövet a rögzítés során – teljesen, vagy csak részben. Ez a „drámai”, igazán hatásos foglalási típus nemcsak teljes mértékben a kőre irányítja a tekintetet, de kialakításánál fogva jóval nagyobbnak is láttatja azt. Ez az egyik legbiztonságosabb, legtartósabb kőfoglalási-mód eljegyzési gyűrűd számára, tökéletes választás az aktívabb életstílust folytató hölgyek számára (pl. sportolók, anyák stb.), ugyanakkor való igaz, hogy a biztonság miatt a kő kevesebb fényt is ereszt át, mint a karmos foglalatban.

Nyitott foglalat (Cathedral)
Ebben a látványos foglalatban a drágakő legnagyobb része látható marad. A kő alatt egy kis hidat szoktak hagyni, hogy véletlenül se nyíljon szét az eljegyzési gyűrű; ajánlott tehát a megfelelő anyagvastagság használata ennél a foglalási típusnál.

Nyújtott foglalat (Tension Setting)
A különböző drágakő foglalási típusok között a nyújtott foglalatot évek óta úgy tartják számon az ékszerpiacon, mint az egyik legszokatlanabb és legfeltűnőbb formát. Annak, aki a modern és különleges ékszereket részesíti előnyben, a nyújtott foglalási mód kitűnő választás lehet. A klasszikus nyújtott foglalásnál a fém arra hivatott, hogy az általa kifejtett nyomás által rögzítse a helyén a követ. Kis barázdákban ül, amelyeket a fémbe vágtak, ezért úgy tűnik, mintha a drágakő a levegőben lebegne az eljegyzési gyűrű szárai között. Ez a foglalási mód csakis viszonylag kemény kövekkel alkalmazható, úgy, mint a gyémánt vagy a zafír. Habár a nyújtott foglalási típus meglehetősen újnak számít, egyre népszerűbb szokatlan megjelenése, kedvező ára, és kevésbé bonyolult kivitelezése miatt.

Összegzés
Most már Te is láthatod, hogy a drágakő foglalatának kialakítását mennyire meghatározza kedvesed egyénisége és életritmusa. Ahhoz, hogy hosszú éveken keresztül beragyogja az ékszer fénye hétköznapjait, érdemes olyat választanod, amiben a kő biztonságban lesz.
Ebben a cikkben a szót ejtettünk arról, hogy milyen kőfoglalási technikával dolgozunk, melyek a leggyakoribb drágakőfoglalatok az eljegyzési gyűrűn, azaz milyen a tokos, a karmos, a nyitott és a nyújtott foglalat.
Nézd meg, nálunk milyen foglalatok kaphatók!

A sokféle személyiség egyéni megoldásokat kíván, így ahhoz, hogy megtaláld a kedvesedhez legjobban illő eljegyzési gyűrűt, gondos körültekintésre és utánajárásra van szükséged. Azért, hogy a drágakövek minél tovább ragyogjanak mennyasszonyod ujján, szeretnénk további értékes információkkal megajándékozni, ezért töltsd le most ingyenes tudásanyagunkat!